Pies na łóżku, pies na kanapie.
28 października 2017

Kilka wskazówek, jak oduczyć psa spania na łóżku

Spanie w jednym łóżku z pupilem ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi chwalą sobie fakt, że dzielenie z psem prywatnej przestrzeni owocuje budowaniem więzi ze zwierzęciem. Przeciwnicy natomiast podają nieco bardziej praktyczne argumenty: donośne psie chrapanie; obecność brudu, śliny i sierści, mało miejsca w łóżku, ryzyko pogryzienia czy przeżucia pościeli, niewielką intymność. Nie sposób rozstrzygnąć sporu w tym momencie – to indywidualna sprawa każdego właściciela. Weźmy jednak pod uwagę kilka rad dla tych osób, które chcą oduczyć psa spania na łóżku.

Bo z góry widać lepiej – o potrzebie psiego bezpieczeństwa

Nikogo nie powinno dziwić, że pies za miejsce swojego odpoczynku czy snu wybiera właśnie łóżko. Mebel ten bywa zazwyczaj położony sporo wyżej od pozostałych elementów wyposażenia, a wdrapywanie się na niego związane jest z naturalnymi instynktami. W przeszłości możliwość obserwowania otoczenia z „punktu widokowego” (np. wzniesienia) zapewniało zwierzętom poczucie bezpieczeństwa.

Spanie psa w łóżku objawem dominacji?

W teorii dominacji – kiedyś niezwykle popularnej, teraz krytykowanej i uważanej za przestarzałą – spanie w miejscach przynależnych człowiekowi (typu kanapa czy łóżko) jest oceniane jako negatywne zjawisko. Podporządkowywanie sobie ludzkiego terytorium ma utwierdzać psa w przeświadczeniu, że jest przewodnikiem stada, a nawet posiada specjalne prawa.

Ważny element: własne posłanie

Rozwiązaniem może okazać się stworzenie alternatywy w postaci wygodnego, komfortowego, miękkiego miejsca, do którego pies z przyjemnością udawałby się na spoczynek. Ważne jest, aby posłanie było ustawione w jednym, stałym miejscu. Na początku odzwyczajania psa od wypoczywania na łóżku warto przestrzegać jednej zasady: powinna być to przestrzeń, w której pupil widzi, słyszy, a nawet czuje właściciela. Podczas procesu odzwyczajania od leżenia na łóżku pomoże dodanie do niego nowego elementu – kilku poduszek, nieużywanej dotąd pościeli – co stanowić będzie dla psa znak, że coś się zmieniło i od tej pory obowiązują inne reguły.

Skuteczność komendy „zejdź”

Aby ograniczyć przebywanie psa na łóżku można wykorzystać także komendę „zejdź”, co skutkuje opuszczeniem ludzkiego miejsca odpoczynku i wysłaniem pupila na jego posłanie. Gwarantem sukcesu jest w tym przypadku zachowanie żelaznej konsekwencji i powtarzalność. Dawanie smakołyków za przedłużający się czas pozostawania w legowisku, pochwały i pieszczoty są sposobem na pozytywne wzmocnienie. Budowanie wokół wzorcowego zachowania dobrej atmosfery przynosi zdecydowanie lepsze rezultaty niż stosowanie kar.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą