dog-1143527_1920
27 czerwca 2016

Dlaczego mokry pies brzydko pachnie?

Każdy właściciel psa zastanawia się, dlaczego jego pupil brzydko pachnie, mimo tego, że był kąpany. Dzisiaj opowiemy Wam, jakie są przyczyny tego zjawiska.

Czworonogi, w przeciwieństwie do nas, ludzi, mają niewiele gruczołów potowych. Występują one przede wszystkim na łapach i w okolicy nosa, jednak nie służą do chłodzenia. Ich działanie daje nam informacje o tym jak czuje się nasz zwierzak. W przypadku psów, funkcję termoregulacyjną pełni pysk, dlatego najważniejsze jest, by mogły swobodnie oddychać, nawet w kagańcu. Odpowiedni będzie np. tzw. kaganiec fizjologiczny, który dopasowuje się do indywidualnego kształtu pyska.

Skóra psów jest za to bardzo bogata w gruczoły łojowe. Wydzielina, którą wytwarzają pokrywa skórę i sierść, chroniąc przy tym przed zarazkami. Jej warstwa powinna być jak najcieńsza, bowiem jej głównym składnikiem jest łój, który może zatykać pory, jełczeć i być doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Wtedy zaczyna swędzieć i staje się podatna na infekcje.

Co ciekawe, łojotok może być wywołany m. in. przez nadmierną pielęgnację, dlatego nie używajmy przesadnie dużo szamponów i innych kosmetyków, mimo że to w trosce o naszego pupila. Jak widać, może to przynieść więcej negatywnych niż pozytywnych skutków.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą