labrador-1385749_960_720
17 maja 2016

Rośliny toksyczne dla psów

Wiosna w pełni, kwiaty i drzewa kwitną, w powietrzu mieszają się ze sobą zapachy, a nasze psy wariują – nareszcie, po okresie długiej zimy, spędzają na świeżym powietrzu więcej czasu. Jak się okazuje, istnieją rośliny, których zjedzenie źle wpływa na ich stan zdrowia.

Szczególną uwagę należy zwrócić na szczeniaczki, które nie wiedzą, co mogą jeść, a czego powinny unikać. Jednak kiedy dojdzie już do spożycia trującej rośliny, objawów nie dostrzeżemy natychmiast. Wszystko, co trujące, działa na żywy organizm powoli, a pierwsze widoczne symptomy pojawiają się podczas trawienia.

Wśród roślin toksycznych dla psów są:

  • szczawiany wapnia (następuje wówczas bardzo silna reakcja uczuleniowa: zaczerwienienie błon śluzowych, obrzęk, ślinienie, podrażnienie przewodu pokarmowego, problemy z przełykaniem i wymioty)
  • żywice występujące w wilczomleczach (objawami są zaburzenia jelitowo-żołądkowe, zapalenie spojówek)
  • żywice występujące m.in. w różaneczniku (drżenie mięśni, problemy z oddychanie, poruszaniem się, zaburzenia pracy serca)
  • saponiny występujące m.in. w bluszczach (gorączka, ślinienie, nadpobudliwość lub śpiączka)
  • glikozydy np. w kasztanowcu, cisie, aloesie (ostre wymioty i biegunka)

Przypadki śmiertelnych zatruć są sporadyczne, jednak nie powinniśmy ignorować żadnych objawów. Środkiem, który możemy podać przed przybyciem specjalisty, jest węgiel leczniczy.

Generalnie, leczenie w przypadku zatruć roślinami można prowadzić dwojako. Pierwszy sposób to podanie antidotum, jednak jest to możliwe tylko wówczas, gdy jesteśmy pewni, jaką roślina zatruł się nasz pupil. W przeciwnym razie należy skupić się na leczeniu objawowym.

Co do roślin, które znajdują się w domu, należy pamiętać, by te, które mogą wyrządzić naszemu psu krzywdę trzymać w miejscu dla niego niedostępnym. Dzięki temu unikniemy problematycznych sytuacji, a nasz pupil będzie bezpieczny.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą