oczypsieduze-930x300
15 maja 2014

Pielęgnacja psich oczu

Każdy właściciel doskonale zdaje sobie sprawę, że pies wymaga regularnej i systematycznej pielęgnacji. Przycinanie przerośniętych pazurów, usuwanie kamienia nazębnego, wyczesywanie sierści, czyszczenie uszu i kąpiele w specjalnych szamponach – są to czynności znane, przywoływane również na naszym blogu. A co z oczami naszego psa? Czy wymagają one stałych zabiegów pielęgnacyjnych? O tym w dzisiejszym artykule.

W dawnych poradnikach pisanych wiele lat temu, gdy weterynaria nie była tak rozwinięta jak dziś, a psy częściej niż w domu na kanapie, spotkać można było w budzie przed domem, twierdzono, że oczy psa nie wymagają pielęgnacji. Dziś, gdy rozwój cywilizacyjny wywołuje zarówno u ludzi, jak i psów coraz większą liczbę przypadłości i chorób, regularna pielęgnacja oczu naszego psa to podstawa. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych cech danego psa, ale też od rasy. Bowiem, zalecenia o braku pielęgnacji dotyczyły psów, u których skóra wokół oczu, powieki oraz sam oczodół zbudowane były „normalnie”. Dziś część psów, których pysk i skóra na głowie przez lata selekcji uległy deformacji wymagają częstszej niż inne psy kontroli oczu. Mowa tutaj przede wszystkim o bernardynach, shar pei, chow chow, shih tzu, lhasa apso czy yorkshire terrier.

Podstawowa pielęgnacja

Oczy wszystkich psów naturalnie się oczyszczają, w rezultacie czego powstają tak zwane „śpiochy”. Najprostszy zabieg pielęgnacyjny polega na ich usunięciu. Kąciki oczu i powieki przemywamy wacikiem nasączonym ciepłą, przegotowaną wodą, esencją herbacianą, roztworem soli fizjologicznej lub naparem ze świetlika lekarskiego. W gabinetach weterynaryjnych oraz sklepach zoologicznych można znaleźć również specjalne płyny do przemywania psich oczu. W przypadku psów wrażliwych i mających skłonność do częstego łzawienia i ropienia oczu (yorki, pudle, pekińczyki, jak również psy z grzywką, która może drażnić oczy) czynność przemywania oczy należy często powtarzać.

Przemywanie oczu

Oczy zazwyczaj przemywa się w sposób najprostszy: bierzemy w lewą rękę gazik nasączony odpowiednim płynem, psa sadzamy przed sobą, prawą dłonią (palcem wskazującym i kciukiem) rozchylamy i przytrzymujemy mu powieki i wyciskamy gazik nad okiem. Zaznaczam, że płyn musi mieć temperaturę bliską pokojowej, gdyż za gorący lub za zimny będzie dla psa co najmniej nieprzyjemny, a może mu nawet zaszkodzić..

Jeśli właściciel zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu oka swojego psa – inną niż zazwyczaj, niepokojącą wydzielinę, opuchliznę, zaczerwienienie, zwiększoną ilość wydzieliny, guzki – należy niezwłocznie udać się do weterynarza, który przeprowadzi odpowiednie badanie i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli przepisze krople do oczu – pamiętajmy o odpowiedniej aplikacji do worka spojówkowego.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą