blog-1
5 stycznia 2017

Pies z sierścią, a pies z włosami- podstawowe różnice

Wielu ludzi ma alergię na psy, a dokładnie na ich sierść. To nie jest precyzyjne stwierdzenie. Bo alergia nie jest dokładnie na sierść czyli owłosienie psa lecz na białko występujące w zawarte w ślinie, moczu, łoju, naskórku i niewielkich ilościach w sierści psa. Dla czego więc pies z sierścią uczula, a pies z włosami nie? To proste pies z włosami linieje intensywnie przez co gubi naskórek po całym domu, pies z włosami gubi włosów mniej jak i samego naskórka przez co uczula mniej. Tak pies z włosami też uczula bo ma to samo białko gubi mniej naskórka i włosów więc mikrodrobinek, które trafiają w różny sposób do naszego ustroju jest mniej i tym samym mniej uczula. Dla tego jeśli zdecydujemy się na psa, a jesteśmy alergikami,  zanim  pies zagości w naszym życiu i domu na dobre, warto udać się do alergologa i sprawdzić poziom alergii. Może być  tak, że pies z włosami też będzie nas poważnie uczulać.

Dalsze różnice między sierścią, a włosami polegają oczywiście na budowie (tego jednak tu nie będziemy omawiać) oraz co za tym idzie na długości i okresie wzrostu włosa i sierści. Sierść rośnie tylko do pewnej określonej długości i potem linieje zaś włosy rosną dużo dłużej, a ich przyrost na długość kończy się dopiero, kiedy włos wypada co dzieje się znacznie później niż w wypadku sierści. Dalsze różnice można łatwo zaobserwować w procesie pielęgnacji psa.

Pies z sierścią wymaga zazwyczaj szczotkowania lub trymowania (psy szorstkowłose) raz w tygodniu. pozbywamy się w ten sposób liniejącej sierści i naskórka, który łuszczy się razem z nią. Psa z sierścią, o ile nie jest brudny lub nie śmierdzi, kąpiemy raz na 2-3 miesiące. Używamy do tego szamponu dla psów z sierścią i to w sumie załatwia sprawę. Sierść ma tą przewagę nad włosami, że chroni zarówno przed wysoką jak i niską temperaturą. Zwierzęta zmieniają sezonowo całą sierść na odrobinę inną- bardziej dostosowaną do pory roku. Psy z sierścią rzadko się dogrzewa lub specjalnie chłodzi.

Pies z włosami wymaga zupełnie innego traktowania. Takiego psa trzeba czesać możliwie często nawet raz lub dwa razy dziennie. Psa z włosami trzeba też częściej kąpać nawet raz na 2-3 tygodnie zależnie od tego gdzie przebywa i co robi- psy jak ludzie zwyczajnie się brudzą. Do kąpieli używamy specjalnego szamponu i odżywki żeby nasz ulubieniec dobrze się prezentował. Z racji tego, że włosy rosną i rosną i… to trzeba „owłosionego” psa ostrzyc. Wtedy albo robimy to w domu (trzeba kupić sprzęt, ale to wydatek jednorazowy) albo idziemy do psiego fryzjera- groomera (wtedy za każdym razem to wydatek podobny cenowo do zwykłego strzyżenia długich włosów u człowieka ). Psy z włosami latem strzyżemy na krótko żeby włosy nie powodowały utraty wentylacji i poparzeń od temperatury. Zaś w zimie włosy prawie nie chronią przed zimnem (nie jest to sierść) dla tego trzeba nabyć specjalne ubranko dla psa, żeby nie marzł i nie przeziębiał się na spacerze.
Mamy nadzieję, że te kilka krótkich rad pozwoli wam się zorientować jak dbać o swojego pupila w zależności od tego czy ma sierść czy włosy.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą

 • Izabela Sekuła

  Ja przepraszam bardzo – kto jest autorem tego cudownego wpisu???

  • Anna Kleopatra Łatyńska

   Teraz sie nikt nie przyzna, bo wstyd.

 • Dawid Sieraszewski

  Hmmm… na Waszym miejscu bym ten tekst usunął… informacja na opakowaniach produktów jest równie rzetelna? 😉