Chart polski
4 września 2017

Chart polski

Na terenach Polski tradycje łowiectwa z wykorzystaniem specjalnie do tego przeznaczonych psów mają bardzo długą tradycję. Historia tego pięknego psa szlacheckiego nie zawsze była jednak jak z bajki.

Pierwsze wzmianki o polskiej rasie charta pochodzą jeszcze z czasów wczesno średniowiecznych, a o psach tych pisał nawet słynny Gall Anonim. Z okresu średniowiecza i renesansu zachowało się wiele wizerunków smukłego psa myśliwskiego, popularnego wówczas na ziemiach polskich. Charty polskie zostały najprawdopodobniej wyodrębnione z chartów azjatyckich, z którymi dzielą wiele cech wspólnych, szczególnie z rasami sloughi i saluki. Niektóre źródła podają, że w żyłach polskiego charta płynie również krew brytyjskich greyhoundów. Psy te były w Polsce niezwykle popularne jeszcze w XIX wieku, ciężkie czasy dla rasy nastały dopiero w PRL, kiedy to niszczono wszystko, co kojarzyło się z wizerunkiem szlacheckim. Los ten o mało, co nie spotkał również charta polskiego, na szczęście już w latach siedemdziesiątych podjęto starania o rekonstrukcję rasy, co ostatecznie zostało formalnie dopełnione uznaniem rasy w 2001 roku.

Sylwetka charta polskiego jest typowa dla wszystkich chartowatych – smukła, delikatna i gibka. Mimo swoich pokaźnych rozmiarów (charty polskie osiągają do 80cm wysokości), dorosłe osobniki ważą jedynie około 25-30kg. Podstawową różnica pomiędzy chartem polskim a innymi przedstawicielami krótkowłosych chartów jest jego nieznacznie większa muskulatura. Charty polskie posiadają obfity i nieznacznie dłuższy od pozostałych przedstawicieli chartów długowłosych włos. Jeżeli chodzi o kolor to oficjalny wzorzec rasy FCI dopuszcza dowolny kolor umaszczenia.

Charty polskie są psami potrafiącymi dominować, szczególnie wobec innych psów. Trudno jednak je nazwać psami niezrównoważonymi lub agresywnymi. Ich mocny charakter nie sprawia problemów o ile są wychowywane przez doświadczonego hodowcę. Przedstawiciele tej rasy wymagają dużej dawki codziennego ruchu, a z racji zakazu polowań z chartami ruch ten w naturalny sposób mogą im zapewnić wyłącznie osoby, które same uprawiają sport w codziennych dawkach. Wszystko to powoduje ze mimo swojego niewątpliwego piękna i nietuzinkowej historii rasa nie cieszy się taką popularnością, na jaką zasługuje.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą