Owczarek podhalański
4 września 2017

Owczarek podhalański

Polski owczarek podhalański to kolejna z naszych narodowych ras psów pasterskich. Rasa ta jest wyjątkowa chociażby, dlatego że występuje jedynie pięć rdzennie polskich ras psów.

Podobnie jak polski owczarek nizinny, także popularne podhalany przybyły do Polski ze wschodu wraz plemionami koczowniczymi. Linie podobnych, białych psów pasterskich pojawiły się równolegle w Polsce na Podhalu, na Słowacji oraz na Węgrzech. Co ciekawe, we wszystkich tych krajach, jako psy pasterskie były preferowane osobniki białe, ponieważ łatwo je odróżnić od zbliżającego się do stada wilka lub innego drapieżnika. Stąd regularne krzyżowanie psów tak, aby w efekcie końcowym wykształcić całkowicie białą rasę.  Wzorzec rasy ustalono 1937 roku na pierwszej wystawie owczarków podhalańskich w Zakopanem. Niestety rasa padła ofiarą swojej popularności oraz energicznej promocji – populacja się zwiększyła, jednak w wyniku dynamicznego rozmnażania Dos znacznie odeszła od wzorca rasy. Wobec powyższego ponowne ustalanie wzorca rasy nastąpiło w 1955 oraz 1973 roku.

Pierwszą rzucającą się w oczy cecha wyglądu owczarka podhalańskiego jest jego masywna budowa. Psy posiadają mocne lędźwie i głęboką klatkę piersiową. Potężnego wyglądu dopełnia duża, szeroka głowa z wyraźnie zaznaczoną kufą. Wysokość psów dochodzi do siedemdziesięciu centymetrów, podczas gdy suk zazwyczaj miesić się w przedziale od sześćdziesięciu Do sześćdziesięciu pięciu centymetrów. Co ciekawe wzorzec rasy nie precyzuje pożądanej masy ciała, jednak ta prawidłowo wynosi około pięćdziesięciu kilogramów. Kolejną cechą charakterystyczną owczarków podhalańskich jest ich gęstą, dwuwarstwowa szata. Składa się ona z długiego włosa okrywowego oraz niezwykle gęstego podszertka. Połączenie to sprawia ze pies jest doskonale chroniony przed dowolnymi warunkami atmosferycznymi – w ziemie przed mrozem, w jesieni przed wilgocią a w sezonie letnim przed przegrzaniem. Jedynym pożądanym umaszczeniem jest czysto białe, niepożądany jest nawet delikatny kremowy nalot.

Nie ulega wątpliwości, że podhalany najlepiej będą się czuły w domu z dużym ogrodem. Oprócz stałego bliskiego kontaktu z właścicielem owczarek podhalański czuje naturalną potrzebę stróżowania. Stąd też wynika możliwa nieufność wobec obcych. Mimo że, na co dzień jest to bardzo łagodna i lubiąca ludzi rasa to potrzebują osoby umiejącej okiełznać ich naturalną potrzebę obrony właściciela.

 

 

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą