pudel
3 sierpnia 2017

Pudel duży

Wygląd pudli jednoznacznie przywodzi na myśl psa kanapowego, którego jedynym zadaniem w domu jest ładnie wyglądać. Ich przesłodzony wygląd jest jednak w stu procentach zwodniczy – pudle to charakterne i niejednokrotnie zadziorne psy. Obecnie uważane za psy do towarzystwa, pudle są tak naprawdę psami inteligentnymi oraz wszechstronnie użytkowymi.

Psy w typie pudli to nie jest jedna rasa – rozróżniamy tutaj cztery odrębne rasy – pudla dużego, średniego, miniaturowego, oraz najmniejszego przedstawiciela tej grupy – pudla toy. Pudlowate znane są hodowcom od prawie pięciuset lat. Za ich ojczyznę powszechnie uważana jest Francja, jednak najprawdopodobniej ma to związek z ich „barokowym” wizerunkiem, gdyż tak naprawdę rasa ta z dużą doza prawdopodobieństw powstała na terenach obecnych Niemiec lub Danii.

Dorosłe pudle odznaczają się przede wszystkim charakterystyczną, kosmatą sierścią, która u psów domowych najczęściej jest strzyżona i przyjmuje kulisty kształt, nadając psu smukłości i lekkości. Preferowane umaszczenie czarne, białe, brązowe, srebrne lub płowe. Nierzadko praktykuje się fryzury pozostawiające sierść w przedniej części tułowia, na głowie oraz końcach łap jednocześnie resztę ciała strzygąc całkowicie. Przeciętny pudel duży osiąga wzrost rzędu 45-60cm przy prawidłowej wadze 16-25kg.

Jak już wspominaliśmy mimo swojego kanapowego wizerunku psa do towarzystwa, pudle to jedne z inteligentniejszych psów. Jest to również jedna z ras, która po prostu rozpiera energia. Wszystkie pudle są psami empatycznymi, bardzo przywiązującymi się do swoich właścicieli i najchętniej nieodstępującymi ich nawet na chwilę W dawnych czasach, gdy pudli używano, jako psów do towarzystwa, ceniono ich upór i nieustępliwość w postępowaniu ze zwierzyną.

Jeżeli nie odstrasza nas typowo salonowy wizerunek psa i szukamy wiernego i inteligentnego towarzysza, wówczas warto się zastanowić nad wyborem jednej z odmian pudla. Są to psy potrafiące przyzwyczaić się do praktycznie każdych warunków mieszkaniowych, a jedynym ograniczeniem jest tutaj wielko samego lokalu. Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja sierści pudla jest bardzo czasochłonna i aby pies dobrze się prezentował wymaga to znacznych nakładów pracy lub finansowych.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą