Welsh corgi cardigan
4 września 2017

Welsh corgi cardigan

Welsh corgi cardigan to bliźniacza rasa względem opisywanego już przez nas welsh corgi pembroke. Podobnie jak swoi krewniacy są wszechstronnymi psami pasterskimi wywodzącymi się z Walii.

Identycznie jak ich krewniacy, także welsh corgi cardigany przybyły na tereny Wysp Brytyjskich razem z ludami celtyckimi, oraz analogicznie jak pembroke, przeżyły stulecia na terenach dzisiejszej Walii w praktycznie niezmienionej formie. Obie rasy żyły w oddzielnych rejonach – pembroke na północy Walii a cardigany na południu. Oficjalny rozdział na dwie różniące się od siebie rasy nastąpił dopiero w 1934 roku. Welsh corgi Cardigan nie miały jednak tyle szczęścia, co ich odmiana, pembroke która stała się ulubieńcami Królowej Elżbiety II.

Welsh corgi cardigan są niewielkimi psami osiągającymi od dwudziestu pięciu do trzydziestu centymetrów wysokości oraz o masie oscylującej prawidłowo w okolicy dwunastu kilogramów. Tym, co najbardziej odróżnia je od kuzynów pembroke jest szata – cardigany odznaczają się wyraźnie dłuższą sierścią o większej twardości. Różnią się tez umaszczeniem – w tym przypadku dopuszczalne jest w zasadzie dowolny kolor, byleby biały nie był kolorem dominującym. Popularna jest sierść pręgowana i podpalana, natomiast znacznie rzadszym jednak ciekawszym jest umaszczenie marmurkowe. Corgi cardigany z racji dłuższej sierści obficie linieją, co sprawia, że nie są to psy da osób, które nie mogą poświecić im odpowiedniej ilości czasu na pielęgnacje.

Podobnie jak welsh corgi pembroke, tak i cardigany z psów pasterskich przerodziły się obecnie w typowych psich towarzyszy. Nadają się na psa rodzinnego, są niezwykle wyrozumiałe wobec dzieci. Wbrew pozorom jednak te małe pieski potrzebują codziennej, solidnej dawki ruchu, co jest pozostałością po czasach, gdy przemierzały łąki zaganiając bydło.

 

 

 

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą

  • Daria Dzięgelewska-Kuźmińska

    super blog 🙂 bardzo interesujące opisy oraz kopalnia wiedzy 🙂
    liczę, że z czasem pojawi się w zakładce Rasy Psów – terier brazylijski 🙂 jest to jeszcze mało popularna rasa w Polsce… w razie czego zapraszam do kontaktu, odpowiem na wszystkie pytania na temat tej rasy 🙂
    http://www.brazylijski.pl