Untitled-4-930x300
14 stycznia 2014

Nauka chodzenia przy nodze

Właściciele psów często mają duże wymagania względem posłuszeństwa psa i jego ułożenia. Jednak pies z sam siebie nie będzie posłuszny. Trzeba poświęcić mu czas i wykazać się dużą dozą cierpliwości by nauczyć go podstawowych komend, takich jak „siad”, „leżeć”, „daj łapę” a także nauczyć go chodzić przy nodze, zarówno na smyczy, jak i bez smyczy. Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? O tym w dzisiejszym artykule.

Początki są trudne, ale nie należy się zrażać

Początki mogą być trudne, zawsze są. Właściciel musi być cierpliwy i spokojny. W żadnym wypadku nie należy na psa krzyczeć i bić go. Ważne jest również by właściciel nagradzał psa, gdy ten wykona zadanie poprawnie. To są najważniejsze informacje – tak na sam początek.
Ćwiczenia wykonujemy z psem na smyczy, a potem stopniowo, gdy zauważamy, że pies na słucha i wykonuje polecenia poprawnie, można w bezpiecznym miejscu, np. w ogrodzie, próbować wykonywać ćwiczenie chodzenia przy nodze bez smyczy.

Zaczynamy pierwsze ćwiczenie z psem siedzącym przy naszej lewej nodze, mając w prawej ręce smakołyk, który podstawiamy psu pod nos – ten zainteresowany będzie kierował się w kierunku smakołyku. Jeśli pies natomiast nie wykaże zainteresowania smakołykiem, można spróbować zachęcić go zabawką. Jeśli pies będzie się odsuwał, ciągnął czy wręcz wyrywał, należy go delikatnie przyciągnąć i naprowadzić smakołykiem. Bardzo ważne jest by podczas przyciągania na smyczy używać komendy „równaj” bądź „noga”. Istotne jest by używać jednej komendy – tak by pies kojarzył tę komendę z tym ćwiczeniem. Często właściciele popełniają ten błąd, że używają równych komend i dziwią się, że pies nie wykonuje poprawnie ćwiczenia.

Kolejne etapy to wielokrotne powtarzanie i stopniowe wydłużanie dystansu, który pokonujemy wspólnie z psem.


O czym warto pamiętać?

Chodzenie przy nodze to jedno z najtrudniejszych ćwiczeń, dlatego należy mu poświęcić dużo czasu i cierpliwości. Dużo czasu, najlepiej w krótkich seriach z przerwami na zabawę i odpoczynek. Później można długość serii wydłużać. System nagradzania psa działa cuda, w przeciwieństwie do rozwiązań siłowych – dlatego przygotuj smakołyki i zabawki, nie bij psa.
Trenuj w domu lub w ogrodzie – na spacerze pies będzie rozproszony zapachami innych psów. Chodzenie bez smyczy również ćwicz w ogrodzie, dopiero później próbuj w bezpiecznym miejscu spacerowym.

W jakim wieku można rozpocząć naukę?

Nie ma określonego wieku. W zasadzie im wcześniej, tym lepiej. Szczeniaki mają naturalną skłonność do podążania za właścicielem, co może w znaczny sposób ułatwić naukę. Nie ma jednak sensu stresować szczeniaka, który nie ma jeszcze trzech miesięcy ćwiczeniami ze smyczą.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą