Pies w klatce. Pies w podróży, Pies samolot.
9 sierpnia 2017

Wakacje z psem – pies w samolocie

Opisywaliśmy już kwestie związane z wyjazdem z psem w samochodzie, czasami zdarza się jednak konieczność podróży lotniczej. Co do zasady odradzamy podróżowanie samolotem z naszymi pupilami gdyż jest to procedura kosztowna, kłopotliwa oraz przede wszystkim niezwykle stresogenna dla zwierzęcia, jednak czasem może to po prostu wynikać z konieczności a nie naszych zachcianek.

Pierwsza rzeczą, o która powinniśmy zadbać przygotowując się do podróży lotniczej z naszym pupilem jest zapewnienie mu paszportu, chipu oraz zestawu szczepień. Dotyczy to każdej podróży zagranicznej, nie tylko lotniczej, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule.

Konkretne warunki przewozu zwierząt znajdziemy w regulaminie linii lotniczej, którą chcemy lecieć.  Generalnie możemy założyć ze wszystkie tanie linia nie dopuszczają przewozu zwierząt poza psami przewodnikami. Regularni przewoźnicy pozwalają na przewóz zwierząt w kabinie o ile waga zwierzęcia nie przekracza 6-8kg. W przypadku większych psów należy zaopatrzyć się w specjalną klatkę do przewozu zwierząt, która zostaje umieszczona w luku bagażowym. Do tego dochodzą oczywiście koszty biletu dla naszego pupila. Na przykładzie LOT-u cennik pokazuje 50 euro dla małych zwierząt podróżujacych w kabinie, oraz odpowiednio sto i dwieście euro dla psów średnich i dużych podróżujących w luku bagażowym. Są to stawki obowiązujące na lotach europejskich, w przypadku lotów interkontynentalnych należy doliczyć dodatkowe pięćdziesiąt procent do ceny.

Ostatnia, ale jednocześnie najważniejsza rzecz, o jakiej musimy pamiętać to fakt, że nasz czworonóg jest zwierzęciem lądowym i jego organizm nie jest w naturalny sposób przystosowany do podróżowania w przestworzach. Powinniśmy nie podawać psu pokarmu do czterech godzin przed lotem, a także pojawić się na lotnisku odpowiednio wcześniej. W niektórych sytuacja może być konieczne podanie psu tabletki uspokajającej, nie powinniśmy tego robić jednak na własną rękę a w porozumieniu z weterynarzem.

Mamy nadzieję ze nasze rady ułatwią życie osobom, które musza podróżować ze swoimi pupilami droga lotniczą. Przede wszystkim powinniśmy do takiej podróży podejść bez obaw i wszystko skrupulatnie zaplanować. Pamiętajmy też nie jesteśmy jedynymi, których taka podróż stresuje, nasz psiak denerwuje się znacznie bardziej od nas.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą