namiot
9 sierpnia 2017

Wakacje z psem – pod namiotem

W ostatnim z cyklu naszych artykułów o wakacyjnych wojażach z naszymi pupilami postaramy się przybliżyć nieco temat biwakowania wspólnie z psem.

Podobnie jak podczas wyjścia z psem na plażę bardzo wiele zależy od obiektu, na którym zamierzamy biwakować. Jeżeli chcemy rozbić nasz namiot na dziko, poza wyznaczonymi polami kampingowymi to nikt nam nie zabroni mieszkać w nim razem z psem. Problem może pojawić się na zorganizowanych kampingach. Znaczna większość z nich nie stwarza właścicielom psów żadnych problemów, wymagając jedynie przestrzegania norma porządku i bezpieczeństwa, co najczęściej sprowadza się do zapisów regulaminowych o konieczności stosowania smyczy i kagańca oraz o pełnej odpowiedzialności właściciela za szkody wyrządzone przez jego podopiecznego. W każdym regulaminie kampingu z znajdziemy zakaz puszczania psa luzem bez opieki na terenie kampingu.

Z rzeczy, które należy ze sobą wziąć na wyjazd, oprócz podstawowego zestawu pożywienia i misek, polecamy również zaopatrzyć się w kilkumetrową linkę, na której będziemy mogli zostawić psa na jakiś czas tak, aby miał on również możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy miejscami zacienionymi i nasłonecznionymi. Konicznie powinniśmy się również zaopatrzyć w obrożę antykleszczową gdyż tereny biwakowe nierzadko obfitują w te nieprzyjazne stworzenia.

Jednym z podstawowych dylematów jest to czy pies powinien spać z nami w namiocie czy na zewnątrz. Jeżeli jedziemy z małym psem to niejednokrotnie najlepszym wyjściem będzie mieć naszego pupila przy nas w części sypialnej namiotu. Jeżeli posiadamy namiot z przedsionkiem to problem wyboru miejsca dla psa praktycznie nas nie dotyczy. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla dużych psów, może być umieszczenie naszego ulubieńca do spania poza namiotem. Rozwiązanie to ma jeszcze jeden plus – na zewnątrz jest zazwyczaj znacznie chłodniej niż w namiocie.  Zostawiając psa poza namiotem powinniśmy wyposażyć go w miękkie legowisko oraz pamiętać o przywiązaniu go długą linką do jakiegoś drzewa, przez co nie narazimy innych wypoczywających na niechciany kontakt z naszym psem.

Jak widać wyjazd z psem pod namiot przypomina trochę wyjście na plaże z naszym ulubieńcem. Możemy tam napotkać na podobne wyzwania i powinniśmy zwrócić uwagę z grubsza na te same rzeczy. Na pewno jednak warto podkreślić, że wyjazd z psem pod namiot jest przedsięwzięciem jak najbardziej wykonalnym i o ile zachowamy Zdowy rozsądek to będzie to miło spędzony czas zarówno dla nas i naszego ulubieńca jak i dla pozostałych wczasowiczów.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą