zd-kopia
9 listopada 2016

Atopowe zapalenie skóry u psów

Na atopię (inaczej atopowe zapalenie skóry) chorują zarówno psy jak i koty, jednak u tych drugich problem ten występuje znacznie rzadziej. W dzisiejszym tekście opowiemy skąd bierze się ta choroba i jak sobie z nią radzić.

Atopowe zapalenie skóry u psów ma podłoże genetyczne. To po prostu reakcja na małe dawki alergenów inhalacyjnych i kontaktowych. Najsilniej działają pyłki traw, chwastów, drzew, roztocza kurzu czy zarodniki grzybów pleśniowych. W wyniku wyżej wspomnianej reakcji powstają różne rodzaje przeciwciał. Mimo tego, że atopia to choroba o podłożu genetycznym, specjaliści nie znają dokładnie sposobu jej dziedziczenia. Nie ma znaczenia płeć zwierzęcia – zarówno psy jak i suki mogą na nią zachorować. Istnieją jednak rasy, które są bardziej podatne. Należą do nich: golden retrivery, labradory, buldogi francuskie i angielskie, boksery czy mopsy. Mieszańce również są w grupie zagrożonej atopowym zapaleniem skóry.

Atopia występuje u psów w wieku od 3 miesięcy do 6 lat, jednak pierwsze objawy, sugerujące tę chorobę pojawiają się między 1. a 3. rokiem życia. Na terenach, na których występuje większa temperatura lub wilgotność zwierzęta są zdecydowanie bardziej zagrożone. Z atopowym zapaleniem skóry jest związana również sezonowość kwitnienia roślin.

O atopii świadczą takie objawy jak drapanie, lizanie, ocieranie okolic pyska, oczu, uszu, przestrzeni międzypalcowych, pachwin czy pach. Długotrwałe drapanie tych samych okolic może skutkować strupami, bliznami i wyłysieniem. Możliwy jest również łojotok, nadmierna potliwość czy widoczne przebarwienia. W takich sytuacjach może rozwinąć się ropne zapalenie skóry

Aby być w stu procentach przekonanym, że zwierzę cierpi na atopowe zpaalenie skóry, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który przeprowadzi odpowiednie testy alergiczne. W wyleczeniu stosuje się specjalne leki oraz szampony lecznicze. Rolą właściciela jest przede wszystkim właściwa opieka nad zwierzakiem, podawanie mu zalecanych środków oraz wyeliminowanie z otoczenia czynników, które są potencjalnymi alergenami. Podkreślamy, że atopowe zapalenie skóry to choroba nawracająca, dlatego zwierzę, które cierpiało już na jego objawy trzeba mieć stale na oku.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą