Pies choroba, pies u weterynarza. Chory pies.
11 października 2017

Ropienie psich oczu [INFOGRAFIKA]

Być może każdy właściciel psa spotkał się kiedyś z problemem ropiejących oczu u swojego pupila. Jest to sytuacja niebezpieczna, a ropienie oczu może być objawem groźnych chorób. W diagnozowaniu ewentualnej choroby trzeba pozostać rozważnym. Nadmiernie martwiący się o swoje psy właściciele mylą czasem zwykłe „śpiochy” – będące wynikiem samooczyszczania się oka – z ropną wydzieliną. Jak w takim razie rozpoznać chorobę oka u psa? Objawem jakich chorób może być zaropiałe oko? W dzisiejszym artykule postaramy się rzucić nieco światła na te kwestie.

Ropienie oczu infografika. Pies choroba infografika. Pies oko.


Ropienie oka

Ropna substancja wydostająca się z oka naszego pupila może być efektem dostania się pod powiekę kurzu, pyłu lub innego rodzaju zanieczyszczenia. Przyczyną może być także obecność ciała obcego pod powieką – rzęsy, owada, a nawet kleszcza, który równie często dostaje się do oka i zasysa wewnętrzną stronę powieki. Ropiejące oczy mogą być również objawem chorób: zapalenia spojówek, grudkowego zapalenia spojówki oraz uszkodzenia rogówki.
Jak w przypadku każdej niedyspozycji, podstawą jest uważna obserwacja psa. Lekkie ropienie można spróbować leczyć domowymi metodami, jeśli jednak objaw nie ustępuje, a wręcz przeciwnie – zaostrza się, leczenie psa powinniśmy oddać w ręce fachowca, czyli lekarza weterynarii ze specjalizacją okulistyczną.

Domowe sposoby leczenia

Najbardziej znanym domowym sposobem leczenia ropiejących oczu jest ich przemywanie. Kąciki oczu i powieki czyścimy wacikiem nasączonym ciepłą, przegotowaną wodą, esencją herbacianą, roztworem soli fizjologicznej lub naparem ze świetlika lekarskiego. Jeśli jednak ta metoda w ciągu 24 godzin nie przyniesie oczekiwanego efektu, wybierz się z psem do weterynarza, który po szczegółowym badaniu przepisze odpowiednie leczenie. Możliwe, że będzie to specjalistyczny płyn do przemywania oczu, maść z antybiotykiem lub tabletki.

Choroby oczu

Zapalenie spojówek to wbrew pozorom schorzenie często dotykające naszych czworonożnych przyjaciół. Objawia się zazwyczaj ropną wydzieliną z oka, zaczerwienieniem oraz świądem – w efekcie pies próbuje podrapać się łapą w oko. Konieczna w tym przypadku jest wizyta u weterynarza, który przepisze odpowiednie leki (krople lub maść). Jeśli prócz wspomnianych wyżej objawów, występuje silne łzawienie oka oraz problem z otwieraniem oczu/ich silne mrużenie, wówczas można podejrzewać uszkodzenie rogówki. To poważna choroba i nie można jej bagatelizować oraz próbować leczyć domowymi sposobami. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty, gdyż nieleczona odpowiednio prowadzić może nawet do utraty oka!

Grudkowe zapalenie trzeciej powieki

O tym, że pies ma dodatkową powiekę wie naprawdę mało osób nieposiadających psów, ale równie często nie mają tej świadomości właściciele czworonogów merdających ogonem. Dodatkowa powieka znajduje się w przynosowym kącie oka i również ona może paść ofiarą zapalenia. Zapalenie to wywoływane jest przez wirusa i zwyczajowo nazywane jest grudkowym zapaleniem. Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psów najczęściej dotyka osobników młodych, będących w okresie wzrostu somatycznego. Początkowo objawia się ono w postaci zaczerwienienia oka i ropnego lub surowiczego wycieku. W późniejszym okresie nieleczona choroba powoduje cofanie się gałki ocznej w głąb oczodołu, gdyż powiększające się grudki wpychają oko głębiej. Brak leczenia w tym wypadku może skutkować nieodwracalnym cofnięciem się oka.

Leczenie

W przypadku wymienionych powyżej schorzeń konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który przepisze specjalistyczne leki. Mogą to być tabletki, choć najczęściej weterynarz przepisuje maść lub krople. Bardzo istotne jest wówczas regularne podawanie przepisanych leków i przede wszystkim odpowiednie zaaplikowanie kropli. Proces zakrapiania powinien przebiegać w czterech krokach:

  • przed aplikacją kropli/maści koniecznie jest oczyszczenie oka wacikiem nasączonym ciepłą wodą;
  • odchylamy psu głowę do tyłu, przytrzymujemy ją w takiej pozycji na tyle mocno i stabilnie, by pies się nie poruszył;
  • krople wciskamy do górnej części oka;
  • po aplikacji kropli do oka psa, lekko je ściskamy, by rozprowadzić lek po gałce ocznej.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą