Syndrom
29 marca 2017

Syndrom małego psa

Jak się okazuje problemy psychiczne oraz kompleksy to problemy zdrowotne dotykające nie tylko ludzi. Także nasi czworonożni przyjaciele mogą cierpień na różne nieprzyjemne przypadłości. W dzisiejszym artykule omówimy temat syndromu małego psa.

Wbrew nazwie zaburzenie to dotyka nie tylko psy niewielkich ras, które mogą cierpień na kompleksy i brak należytej uwagi ze względu na swoją wielkość, ale także źle ułożone i zaniedbywane psy ras średnich i dużych. Wielkość psa nie ma tutaj znaczenia,. Psiaki w każdym wieku mogą przejawiać agresywno-nadopiekuńcze zachowania nazywane syndromem małego psa. Pies jest wtedy nazbyt szczekliwy, zaborczy, źle znosi osoby obce a nawet dzieci.

Wielu ludzi akceptuje tego typu zachowania u małych psów, niejako wychodząc z założenia, że mały pies musi dodawać sobie odwagi i ważności hałaśliwym zachowaniem, niejedno W efekcie takie zachowania są nie tyle tolerowane, co wręcz uważane, jako słodkie, na zasadzie „ten mały słodziutki piesek chce poczuć się ważny”.  Ma to zresztą swoje uzasadnienie – skaczący na ludzi mały piesek nikomu nie zrobi krzywdy, podobnie jak warczący nikogo nie przestraszy. Natomiast już średniej wielkości pies będzie wzbudzał uzasadniony strach takim zachowaniem, a nawet może komuś zrobić krzywdę skacząc na niego.

Najczęściej właściciele tłumaczą tego typu zachowania miłością psa do właściciela. Jednak nic bardziej mylnego, skakanie na ludzi nie jest formą okazywania uczyć a dominacji. Pozwalając psu na nas skakać, otrzymuje on jasny przekaz, że jest przewodnikiem stada i może robić, co tylko mu się podoba. Jakiekolwiek, nawet najmniejsze oznaki agresywnego zachowania lub prób dominacji ze strony psa.

Pozostałymi objawami syndromu małego psa są między innymi nachalność i natarczywe szukanie zainteresowania. Powinniśmy okazywać psu zainteresowanie wtedy, gdy my mamy na to ochotę, a nie, gdy on sam „wprasza się” odrywając nas od naszych zajęć, niejednokrotnie przeszkadzając w pracy. W sytuacji, gdy pies zdominuje pana oraz życie w domu, nie pozwalając na zachowania inne niż akceptowane przez niego, konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy psiego behawiorysty.

Ludzie często nie zauważą tych zachowań u małych psów, dopóki nie staną się one naprawdę problematyczne, tymczasem warto zawczasu podjąć kroki zapobiegawcze w celu prawidłowego ułożenia psa, zanim jego zachowanie stanie się zbyt uciążliwe, czasami nawet niebezpieczne.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą