d6-930x300
8 listopada 2013

Czego nie podawać psu?

Czekolada, kawa, owoce tropikalne. Brzmi pysznie, ale nie dla psa. Każdy właściciel psa musi pamiętać, że to, co naturalne w żywieniu człowieka, dla czworonoga może okazać się trucizną. Czego więc wystrzegać się w diecie psa? O tym w dzisiejszym artykule.

Właściciele psów – nieświadomi poważnych konsekwencji – często próbują „urozmaicić” dietę swojego czworonoga dodając do jego posiłków kawę, herbatę oraz produkty zawierające guaranę (m.in. napoje energetyczne), które po spożyciu wywołują u psa zatrucie. Objawia się ono przez przyspieszoną akcję serca i oddech, nadpobudliwość, drgawki, wysoką temperaturę ciała, która w skrajnych przypadkach staje się przyczyną śmierci. W sytuacji, gdy pies zje produkty z guaraną należy natychmiast zgłosić się do weterynarza.

Równie niebezpieczne są wszelkiego rodzaju słodkości, ściślej stosowany w przemyśle spożywczym Ksylitol, który wchodzi w skład gumy do żucia, słodyczy czy pasty do zębów. Ksylitom uszkadza wątrobę i wywołuję zatrucie, przy którym występuje hipoglikemia objawiająca się osłabieniem, utratą przytomnością, zaburzeniami pracy serca i układu oddechowego oraz wymiocinami.

Niezwykle szkodliwa dla psa jest czekolada, ze względu na znajdującą się w niej teobrominę (składnik kakao). Organizm zwierzęcia w przeciwieństwie do ludzkiego nie jest w stanie szybko metabolizować tego składnikiem, czego skutkiem jest zatrucie. Wymioty, biegunka, drżenie mięśni, drgawki i arytmia to typowe dolegliwości występujące po spożyciu czekolady. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci psa.

W diecie psa pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się orzechy makadamia i awokado, ponieważ modą stać się przyczyną zatrucia, osłabienia, bólu stawów, a nawet nagłego zgonu.

Zdrowie psa leży w rękach właściciela, dlatego wiedza na temat prawidłowego żywienia pozwoli uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą

 • Weridiana

  Cebula – to też jedno z warzyw, powodujące stan zatrucia u zwierząt, a mało ludzi o tym wie

  • Blog zdrowy pies

   Dziękujemy za cenne wskazówki!

 • Klaudia

  Winogrono – jedno z najbardziej trujących owoców, zwierzęta nie powinny jeść.

 • Pingback: Czego nie podawać psu? Cz. 2. - Blog Zdrowy Pies()