piesel
2 sierpnia 2016

Zapotrzebowanie psa na minerały

Odpowiednie żywienie polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości składników odżywczych niezbędnych do wykonywania funkcji życiowych. ilość ta zależy m.in. od płci, wieku czy aktywności fizycznej zwierzęcia. W dzisiejszym tekście przybliżymy Państwu kwestię zapotrzebowania psa na mikro- i makroelementy.

Związki mineralne to jedna z sześciu grup substancji pokarmowych. Należą do nich również białka, tłuszcze, woda, węglowodany, woda oraz witaminy. Minerały dzieli się na mikroelementy oraz makroelementy, w zależności od ich ilości niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regulują one wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie, np. wzrost.

Warto pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar składników mineralnych ma negatywny wpływ na zdrowie psa. Podczas komponowania diety należy zwracać szczególną uwagę na ilości mikro- i makroelementów znajdujących się w karmie. To bardzo ważne, by były zgodne z rzeczywistym zapotrzebowaniem zwierzęcia, w przeciwnym razie będzie to skutkowało zaburzeniami zdrowotnymi.

Składniki mineralne to związki nieorganiczne znajdujące się w pokarmie. Mikroelementy to inaczej pierwiastki śladowe. Należą do nich: żelazo, cynk, miedź, jod i selen. Makroelementy natomiast to wapń, fosfor, sód, potas i magnez.

Wapń i fosfor wchodzą w skład kości. Minerały pełnią wiele innych istotnych funkcji: regulują gospodarkę hormonalną, stanowią składnik płynów ciała i tkanek, wpływają na procesy fizjologiczne.

Jeżeli przez dłuższy czas zwierze jest narażone na nadmiar lub niedobór jakiegoś związku mineralnego, dochodzi u niego do zaburzeń metabolicznych. Oszacowanie zapotrzebowania nie jest oczywiste, należy dokładnie przeanalizować wiele czynników, które mają na nie wpływ. Znaczenie mają również relacje pomiędzy poszczególnymi substancjami – wiele minerałów ma względem siebie stosunek antagonistyczny.

Źródłem minerałów w diecie jest m. in. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, jednak prawidłowo zbilansowane posiłki powinny również zawierać produkty roślinne.

Dbając o zdrowie i dobre samopoczucie Twojego psa, zwróć uwagę na zawartość składników mineralnych w jego diecie. Jak widać, mają one kluczowy wpływ na poziom funkcjonowania organizmu na co dzień.

Blog zdrowy pies

redakcja serwisu Każdy pies zasługuje na wyjątkowe traktowanie, dlatego wspólnie ze sklepem miesodlapsow.pl pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą